Dámská pracovní obuv – Který model byste si měli vybrat tuto sezónu?

Spolehlivá ochrana a pohodlí jsou základními vlastnostmi, které by měla kvalitní pracovní obuv splňovat. Různé profese ale vyžadují rozdílné parametry obuvi. Pojďme si na ně posvítit.

V pracovní obuvi trávíme mnohdy až 12 hodin denně. Proto by už samotný výběr měl být dostatečně pečlivý. Pracovní obutí bez debat musí být pohodlné, prodyšné a zároveň lehké. Podle typu profese je pak důležité dbát i na bezpečnost.

Pracovní obuv a normy

Ať už se pohybujete v náročném terénu nebo stojíte celou směnu na nohou ve fabrice, vaše chodidla by měla mít speciální obuv, která jim uleví a ve kterých budete moci vykonávat bezpečně danou profesi. Provedení pracovních obuví upravuje evropská norma EN ISO 20347. U konkrét­ních modelů, jedná-li se o pracovní boty splňující tuto normu, naleznete označení O (O1, O2, O3).

A teď už si pojďme představit nejčastější druhy pracovního obutí.

Pracovní obuv kotníková

Oblíbená volba pro ty, kdo potřebuje pro vykonání své profese pohodlné a zároveň bezpečné boty. Kotníkové obutí představuje ochranu nejen pro chodidla, ale také pro kotníky. Často bývají vybaveny speciálními prvky, jako jsou vyztužené ocelové špičky nebo ortopedické vložky. Využijete je všude tam, kde hrozí riziko pádů či nárazů.

Sandály do práce

Některá zaměstnání vyžadují pracovní sandály celoročně. Bývají navrženy s ohledem na bezpečnost a pohodlí, pro náročnější profese bývají vybaveny ocelovými špičkami či jinými bezpečnostními prvky. Jejich velká výhoda spočívá v tom, že umožňují nohám volný proud vzduchu a chodidla tak mohou dýchat po celou dobu směny. Do teplejších prostor, kde je stále potřeba dodržovat bezpečnostní opatření, jsou jako dělané.

ESD obutí

ESD neboli Electostatis Discharge, je označení pro boty, které jsou antistatické – jejich podstata tkví v tom, že uzemňují elektrostatické výboje. To je klíčové pro pracovní prostředí, kde může elektrostatický výboj představovat riziko. Boty jsou speciálně navržené tak, aby omezovaly hromadění statické elektřiny v těle pracovníka, což může být způsobeno třením mezi botami a povrchem podlahy. ESD boty jsou vyrobeny z materiálů, které umožňují rychlý odvod elektrostatického náboje a jsou tak nezbytné pro pracovníky v profesích, kde je ochrana před elektrostatickým poškozením nezbytná.

Pracovní holínky

Gumáky či holínky jsou pracovní obuví všude tam, kde je potřeba venkovní práce vyžadující odolnost proti vodě. Holínky jsou na to ideální – neprotečou, můžete v nich bez obav chodit potokem či kalužemi a snadno je omyjete. Narozdíl od ochranné vysoké obuvi jsou lehoučké a nebudou vás z nich bolet nohy. TIP: Pokud chcete voděodolné vyšší boty i v zimě, vybírejte holínky s hřejivou podšívkou.

Zimní pracovní obuv

Pro venkovní profese využijete workery dámské. Náročnější zaměstnání si pak žádají specifičtější druh obutí. Pokud pracujete převážnou většinu pracovní doby venku, měly by mít boty dostatečné zateplení, abyste v chladném prostředí byli v teple. Zateplené boty by měly být i v oblasti podešve, kde často teplo uniká. Vybírejte také modely s protiskluzovou ochranou.

Pracovní pantofle

Oproti sandálům, které mají uzavřenou patu, jsou pantofle otevřené. Ideální jsou pro určité profese v parných dnech. Spousta modelů je také doplněna o ortopedickou vložku, která vám uleví od těžkých nohou a pomůže správnému postoji. Nejčastěji na ně narazíte ve zdravotnických zařízeních či v kuchyních.